Orbán Viktor szövetségese megkezdte a kormányalakítási tárgyalásokat – itt vannak az első javaslatok
Az ÖVP tárgyalási delegációját Christian Stocker, míg az FPÖ-ét Herbert Kickl pártelnök vezeti.
A miniszter szerint az ÖVP politikusai „józan észen alapuló” módon viselkedtek Magyarországgal szemben, bár „a szavazásnál ez nem mindig volt érzékelhető”.
Az Osztrák Néppárt (ÖVP) „nagyon racionális” volt az Európai Néppárton (EPP) belül kialakult, a Fidesszel kapcsolatos vitában – vélekedett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az APA osztrák hírügynökségnek adott interjúban, amely szerdán jelent meg. A miniszter szerint az ÖVP politikusai „józan észen alapuló” módon viselkedtek Magyarországgal szemben, bár „a szavazásnál ez nem mindig volt érzékelhető”. Az EPP, így az ÖVP tagjainak többsége ugyanis megszavazta a 7-es cikkely szerinti eljárás megindítását Magyarországgal szemben.
Szijjártó Péter „közeli jó barátjának” nevezte Sebastian Kurz osztrák kancellárt. Emlékeztetett arra, hogy a baráti kapcsolat akkor alakult ki közöttük, amikor ők ketten voltak Európa legfiatalabb külügyminiszterei. Egyetértettek az Európa jövőjét érintő kérdésekben, és kölcsönösen támogatták egymást – emelte ki. A miniszter elmondta, hogy az Európai Néppárt a magyar vezetés szerint az utóbbi években „jelentősen balra tolódott”. Emlékeztetett arra, hogy 2019 márciusában a Fidesz – az ellene felhozott, az európai uniós alapjogok megsértésével kapcsolatos vádak kivizsgálásának idejére – önként felfüggesztette EPP-tagsággal járó jogait a pártszövetségben. Hangsúlyozta: a Fidesz azt a politikát képviseli, amelyet az EPP-be való belépése idején a pártcsalád is képviselt.
A pártszövetség irányvonala ugyanakkor az Európai Parlamentben „a szociáldemokratákkal alkotott nagykoalíció hatására” időközben megváltozott – szögezte le, hozzáfűzve, hogy a Fidesz ezt nem tudja elfogadni. Arról is beszélt: bízik abban, hogy az Európai Néppárt visszatér majd a kereszténydemokrata értékekhez. Ellenkező esetben „a Fidesz megteszi a megfelelő lépéseket”. „Nem szeretnénk egy bevándorláspárti, az európai értékeket sárba tipró pártcsaládhoz tartozni” – tette hozzá. A Fidesz ugyanis nemzeti értékeken alapuló kereszténydemokrata irányvonalat képvisel, és egyben „Európa legsikeresebb pártja”, sikerét pedig az általa képviselt politikának köszönheti – vélte. Szijjártó Péter kitért a pártjával kapcsolatos, EPP-n belüli közelgő vitára is; „örömmel veszünk részt benne, ha lehetőséget kapunk rá” – mondta.
A külügyminiszter hétfőn Orbán Viktor miniszterelnökkel közösen tett látogatást Berlinben Angela Merkel kancellárnál és a német kereszténydemokara párt (CDU) elnökénél, Annegret Kramp-Karrenbauer védelmi miniszternél. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy Magyarország gazdasági és kereskedelmi kapcsolatai rendkívül szorosak Németországgal; a migrációs politikában ugyanakkor jelentősek a különbségek. „A keresztény európai kultúra megőrzése a legelső helyen kell, hogy legyen Európában; ehhez pedig a határainkat is meg kell védeni” – hangsúlyozta. Arról is beszélt: kudarcot vallott a közös európai migrációs politika kialakításának gondolata; „egyik nemzettől sem lehet elvenni a jogot, hogy maga dönthessen arról: kivel akar együtt élni, kit szeretne beengedni az országba”.
A 2021-27-es európai uniós keretköltségvetéssel kapcsolatos vitáról úgy vélekedett: a korábbi megállapodást lehetne alapul használni. Magyarország azt követeli, hogy a közép-európai országok gazdasági teljesítményét a következő pénzügyi keretben is ismerjék el , különösen azért, mivel ezek az országok az EU-n belül a legnagyobb gazdasági növekedést érik el. Magyarország és Ausztria kapcsolatáról a miniszter úgy vélte: Ausztria fontos szövetséges, „jó barát”, a harmadik legnagyobb befektető és a második legnagyobb kereskedelmi partner. A migráció kérdésében hasonló a megközelítés annak ellenére, hogy vannak véleménykülönbségek, egyebek mellett az osztrák határellenőrzés kérdésében – tette hozzá. „Az a legfontosabb, hogy kölcsönösen tiszteletben tartsuk egymás nézeteit” – szögezte le Szijjártó Péter.
(MTI)